Prakovce
Základné informácie:
Okres: Gelnica
Región: Spiš
Súradnice: 48°49´00"S 20°53´52"V
Rozloha: 31,91 km²
Počet obyvateľov: 3 380 (k 31.12.2011)
Starosta: Miroslav Pisko
Webová stránka obce: www.prakovce.sk
Prakovce s počtom obyvateľov 3 400 boli niekedy centrom Hnileckej doliny. Súviselo to s umiestnením Závodov ťažkého strojárstva, ktoré zamestnávali do troch tisíc ľudí žijúcich v Hnileckej doline. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1368, kedy uhorský kráľ Ľudovít I. nariadil revíziu chotára mesta Gelnica.Od 17. storočia bolo v údolí Hnilca od Stratenej až po Jaklovce a v jeho horských prítokoch, veľa baní a hámrov. Zo všetkých však najväčší rozvoj zaznamenali Prakovce. Už viacero storočí najprv pohyblivé piecky a ručné kladivá, potom slovenské pece s hámrami na vodný pohon tvorili základ výroby a spracovania železa. V roku 1805 bola v Prakovciach postavená vysoká pec Huta Ľudmila, pomenovaná podľa Ľudmily Lazanskej, manželky grófa Štefana Csákyho.Od roku 1760 železiareň v Prakovciach, ktorá mala slovenské pece a hámre, pracovala permanentne, bez väčších prestávok a Hnilecká dolina sa tak stáva dôležitým článkom železiarskeho priemyslu na Slovensku.
Čo môžete vidieť v obci Prakovce a v blízkom okolí:
Rezbársky chodník Pavla Kinského
Dôchodca Pavol Kinský z Prakoviec vyrezáva sochy priamo v lese do vyschnutých a polámaných stromov. Tomuto koníčku sa venuje približne dva rokuy, odkedy je na dôchodku po vyše 30 rokoch práce v ZŤS Prakovce v oceliarni. Odvtedy vyrezal v lese asi desať sôch rôznych veľkostí pomocou motorovej píly, sekery a dláta. Výroba jednej sochy Pavlovi trvá asi týždeň - dva, podľa náročnosti a veľkosti.
"Začal som tým, že som zistil, že na jednom mieste v lese v blízkosti sídliska začala vznikať nelegálna skládka odpadu. Takéto správanie k prírode mi je proti srsti, tak som do dvoch suchých stromov vyrezal távre, aby dávali pozor na čistotu prostredia. A predstavte si, ľudia tam prestali vynášať odpad," povedal Kinský.
"Pracujem len so stromami, ktoré sú choré alebo suché, nikdy nevyrezávam do zdravých stromov,"zdôraznil. Dnes môžu turisti obdivovať Jánošíka, Upratovačku, Madonu, Ležiacu ženu a mnoho ďalších umeleckých výtvorov.
Fotografie Rezbárskeho chodníka Pavla Kinského: cms.gelnicaaokolie.webnode.sk/fotogaleria/#p1050963-jpg